Powered By Blogger

Translate

Počet zobrazení stránky

23. 12. 2014

Wewelsburg

  

 Vznik hradu -tvrze je datován již roce 1123. Svou současnou podobu však získal ž po přestavbě v letech 1603 - 1609. Asi nejznámější je novodobá historie této stavby. Koncem 19. století je jeho interiér až na byt katolického faráře nevyužit a hrad pomalu chátrá. V roce 1802 přechází hrad do majetku pruského státu. Dne 11. ledna 1815 po úderu blesku zcela vyhořela severní věž, která byla opravena až v 30. letech 20. století. V roce 1924 je hrad převeden do majetku okresu Büren a vzniká v něm kulturní centrum, místní museum, restaurace a mládežnická ubytovna. Paradoxně důležité začíná být pro tuto stavbu až období národního socialismu.

  V průběhu roku 1933 vznikají první stavební plány architekta Hermanna Bartelse s cílem přestavět hrad na Reichführerschule SS. O rok později je nakonec pronajat za symbolickou 1 RM na dobu 100 let. Dne 22.září 1934 Himler oficiálně převzal Wewelsburg. Prvním velitelem / Burghauptman/ se stal Manfred von Knobelsdorf, který se do bytu v jižním křídle hradu záhy přestěhoval se svou rodinou. V té době se zde začaly konat i svatby důstojníků SS, kterým Himler zakázal křesťanskou svatbu. Potenciální manželé však museli nejprve předložit důkazy o čistotě své arijské krve na základě genealogických tabulek. Von Knobbelsdorf také zrušil křesťanské svátky a nahradil je obřadem letního slunovratu. Tím také začíná pseudo-vědecký výzkum v oblasti germánské rané historie. Byla založena vědecká knihovna/ 12 tisíc knih/ a pokoje hradu byly přestavěny na menší studijní místnosti pod názvy "Grál", "König Artus", "König Heinrich", "Heinrich der Löwe", "Widukind", "Christoph Kolumbus", "Ariel", "Jahrlauf", "Runen", "Westfalen", "Deutscher Orden", "Reichführerzimmer", "Reichführer SS", "Frudericus", "Tolle Christian"a "Deutsche Sprache". Kromě těchto studoven byly postaveny pokoje jídelna, sál a fotografická laboratoř s archivem. Vnitřní obkladové panely, mobiliář byly provedeny v duchu národního socialismu jakož i nádobí a příbory zdobené runami a germánskými symboly byly vyrobeny speciálně pro Wewersburg. Na hradě byla umístěna i Himlerova soukromá sbírka zbraní.  Wewelsburg byl také místem, kde byly uchovávány SS prsteny cti /SS Ehrenring/ někdy též neoficiálně nazývané Totenkopfring po důstojnících SS padlých v boji. Těchto prstenů, které byly osobním vyznamenáním příslušníků SS udělil Heinrich Himler přes 5 000 kusů a byly navrženy duchovním otcem symboliky SS Karlem Mariou Wiligutem přezdívaným Weisthor. Patří sem i jeho práce pro Himlera - koncepce hradu Wewelsburg jakožto středu světa. Prvními vlastníky těchto prstenů se stali příslušníci SS, kteří se účastnili pouliční bitvy s komunisty v obci Coburg, za něž obdrželi jedno z prvních vyznamenání - Coburger Abzeichen.

 

 Hrad se stal brzy světovým sídlem řádu rytířů SS. Stal se ústředím Gesellschaft zur Förderung und Pflege deutscher Kulturdenkmäler, pak se proměnil v "Nordickou akademii" pro ideologické vzdělávání vůdců SS. Ústředním místem tohoto kultu se stala severní věž hradu, tak jak architekt Bartels popsal ve svých plánech z roku 1941 základní koncepci projektu: "Výchozím bodem pro celou konstrukci s centrem severní věže hradu Wewelsburg,  je půdorys, který tvoří rovnoramennný trojúhelník. Kolmo z tohoto rovnoramenného trojúhelníku bude běžet hlavní komunikace v délce dvou kilometrů a to severozápadním směrem k hradu. Bude navržena jako hlavní třída se čtyřmi řadami stromů. Na jihu se spojí s přístupovou cestou Reichautobahn Rhynern-Kassel.
 

Studie celého komplexu



 Celý prostor o poloměru 430 m bude uzavřen zdí s 18 -ti věžemi. Osada SS se nachází na severozápadě, skutečné jádro obce na severu a kasárna SS západně od areálu hradu. Exkluzivní rezidenční předměstí pro hodnostáře SS je plánováno mezi kasárnami a samotnou obcí". Vše bohužel nakonec stane pouze utopií.
 Skutečností zůstává vytvoření KZ Wewelsburg-Niederhagen jako pobočného tábora Sachsenhausen u  Berlína. Vězni se tak připojili ke skupině pracovníků FAD a RAD, kteří zde již od roku 1934 prováděli stavební a těžební práce.



Model KZ Niederhagen


 Nejprve byly v táboře umístěni vězni - profesionální zločinci, v důsledku jejich neustálých útěků, byli posléze nahrazeni skupinou Svědků Jehovových, kteří byli disciplinovaní a víra jim útěky zakazovala. Po začátku války byly stavy vězňů doplněny Sinty a cikány a též ruskými válečnými zajatci. V průběhu let se KZ osamostatnil, vzniklo zde i krematorium. Celkem zde bylo vězněno cca 3900 osob, z nichž více jak 1300 zemřelo či bylo popraveno.
V roce 1943 byl celý velkolepý projekt zastaven. Byla dokončena jen severní věž, která se tak stala svatyní a kryptou SS. Byla postavena betonová klenba, obezděná kamenným obkladem, v jejímž středu byl vytvořen hákový kříž.


Svatyně SS

 Původní podlaha byla snížena o 4,5 m a v jejím středu vznikl prostor snad na věčný oheň. Toto není stoprocentně doloženo, faktem ovšem při mé návštěvě zůstává trubka zabetonovaná ve středu podlahy. Po stranách je 12 podstavců - snad odkazů na krále Artuše a dvanáct rytířů. Dle některých pramenů snad tato místnost měla být i Himlerovou kryptou. Je známo, že Himler věřil, že on byl inkarnací Heinricha I, zakladatele a prvního krále středověkého německého státu. Jako zajímavost lze 
uvést, že svastika na stropě krypty je fyzicky spojena s centrálním reliéfem mramorové podlahy Obergruppenführersaalu o patro výše. To je kulatá hala s dvanácti sloupy a dvanácti výklenky. Uprostřed mramorové podlahy je již zmíněný reliéf z tmavě zeleného mramoru - Sonnenrad, symbol esoterického a okultního významu. Osa centrálního kola se skládala z kruhové desky z čistého zlata a měla symbolizovat střed hradu a tím i celého germánského světového impéria. Poslední patro věže, které nebylo nikdy dokončeno, bylo určeno jako konferenční sál pro celý sbor SS. Vrchol věže měl být zakončen obrovským dómem s okny ve vrchlíku. Tento sál již nebyl dokončen.



Obergruppenführersaal

Model nevybudovaného dómu na severní věži

 Ačkoliv z celého projektu byla dokončena pouze oprava samotného hradu a vystavěna krypta a Obergrupperführersaal, nebyly nikdy tyto místnosti použity ke svému účelu.  Dne 30 března 1945 nařídil Himler Heinzi Macherovi hrad vyhodit do povětří. Druhý den na to byly umístěny výbušniny jen v jihovýchodní věži. Zbytek hradu byl z nedostatku další munice zapálen. Za tento čin byl Macher povýšen do hodnosti SS Sturmbannführer. Následující den, kdy bylo okolí osvobozeno americkou třetí pěší divizí, zbyly z hradu jen vnější obvodové zdi.
 V roce 1948 - 49 je hrad částečně obnoven. V roce 1950 je znovu otevřen veřejnosti ve formě musea a mládežnické ubytovny ve východním křídle zámku, která přeměněná na současný hostel je jednou z největších v Německu. V roce 1973 začíná dvouletá obnova severní věže a konečně o čtyři roky později je rozhodnuto prohlásit hrad válečným památníkem s expozicí otevřenou v roce 1982.

Pohled na trosky hradu v roce 1949. V popředí severní věž.



Letopočet začátku přestavby na vstupním mostě

Pohled na jihovýchodní věž v popředí

Vnitřní nádvoří se severní věží.

Vstupní most do hradu

Stavební baráky při rekonstrukci hradu v letech 1939 -43, v pozadí jihovýchodní věž.

Stav stejného místa v roce 2014

Rekonstrukce severní věže v roce 1941

Stav stejného místa v roce 2014

Celkový pohled na Obergruppenführersaal, který slouží návštěvníkům k meditaci.


Bývalá SS strážnice nyní slouží jako jediné museum SS ve světě.


Wachpost se stále patrnými runami SS

Wachpost u bývalé SS strážnice postavené v roce1937. Zde je nyní museum dějin SS.

Rekonstruovaný interiér hradu





Pracovna H.Himlera







Křeslo z "Grosen Gerichtssaal"

Stavební studie celého komplexu




Stavební plány SS strážnice z let 1936/37













Diář Heinricha Himlera









V podzemí strážnice je nyní museum SS


















Model celého komplexu





Letecký pohled na KZ Niederhagen, 1.brána, 2.appellplatz, 3.kuchyně, 4.vězeňské baráky, 5.bunker, 6.nemocnice, 7.hasičská zbrojnice, 8. strážní věž, 9. krematorium, 10.SS garáže, 11. dílny, 12.protiletecký bunkr, 13.SS baráky, 14.prádelna, 15. varna brambor, 16.SS tábor, 17.SS stavební dvůr, 18.střelnice













Žádné komentáře:

Okomentovat