Související fotogalerie:
KS-10 U Boží muky
KS-11 Na svahu
KS-11 Kabelová studna
Dělostřelecká tvrz Hůrka
STM S-30 Potok
STM S-31a Borek a S-31b Ozdravovna
STM S-33 Lesík
STM S-34 Svah
STM S-50 U trati
Při této příležitosti návštěvy TO na Staroměstsku by bylo příhodné připomenout historii úseku.
Objekt StM-S 50 – je naprostým atypem a to v několika ohledech:
- jedná se jeden ze dvou postavených srubů pro čelní palbu zbraně L1(zařízení s pancéřovou oponkou zde nahradilo původně uvažovanou pancéřovou polokopuli)
- díky svému bojovému úkolu, který tak zásadně pozměnil i jeho projekční řešení, není bráněn bočními palbami svých sousedů, jak je zvykem u TO, nýbrž pouze minometem StM-S 34 a vlastními lehkými kulomety(kterých je o jednoho méně, protože obvyklá střílna pro ochranu kasematy byla vypuštěna z důvodu nebezpečí jejího zasažení palbou kanonu)
- ačkoliv se jedná o II.odolnost, tloušťka stěn je pozměněna vzhledem k úkolu čelní palby
- i přes římskou odolnost je zde použit sudový systém toalety, běžně se vyskytující ve srubech arabské odolnosti, jelikož hrozí nebezpečí podstřelení
Na unikátnosti mu též přidává kresba siluety Hradčan za západu slunce provedná černým uhlem pocházející z roku 1938, nacházející se v ubikaci ve spodním patře
Dalším bodem průzkumu byla zbylá linie srubů StM-S 30 až 34. Zde nastal boj s bažinatým terénem, komáry, kopřivami, vodním tokem a dalším každodenními bunkrologickými radostmi.Tvrz Hůrka je druhou nejstarší tvrzí u nás - palbami svých dělostřeleckých objektů(
Následkem Mnichovského diktátu opuštěna a za okupace prošla zkouškami vnitřního vybavení(např.pancéřové dveře ve vchodovém objektu) a zkouškami protibetonových střel Röchling, které mají na svědomí značné poškození ostatních objektů tvrze. V roce 1944 začala přestavba tvrze na podzemní továrnu, z toho důvodu byl rovněž postaven koncentrační tábor nacházející se v blízkosti vchodového objektu. Tvrz osvobodila sovětská armáda, která rovněž ukořistila vybavení továrny. V poválečném období tvrz opět přešla pod československou armádu, která ji využívala jako skladovací objekt až do roku 2008.
Vchodový objekt byl kompletně přebudován a z jeho původní venkovní podoby zbylo jen jedno ochranné ucho se střílnou pro TK. Uvnitř se však zachovaly pancéřové dveře a i když např.
překladiště doznalo jistých změn, rozsáhlé úseky podzemí (např. muniční sály) zůstaly v původním stavu. Vše je však znehodnoceno novými podlahami, pod kterými vzal za své kanalizační systém, a novými dveřmi, filtroventilací a elektrickými rozvody (ovšem je možno shlédnout množství původních konzolí). Změn doznal i nouzový výlez, atypicky združený s kabelovou komorou. Prohlídka tedy vede od vchodového srubu KS-12a po svážnici, hlavní galerií kolem filtrovny, strojovny do hlavního muničního skladu M1. Odtud dále hlavní galerií přes výhybnu, kolem válečných kasáren až do manipulačního muničního skladu M2 pod dělostřeleckým srubem KS-11. Odtud se výprava vrací zpět hlavní galerií bez odbočení. Prohlídka představuje cca 1 400 metrů podzemím, 38 schodů vzhůru a 38 dolů (ty se však prochází po šikmé rampě, položené na schodech, takže návštěvníky v podstatě žádné schody na trase prohlídky nečekají).
Po podzemí jsme se vydali na povrch, kde se nám podařilo dohodnout se s správcem objektu tvrze a vidět interiér běžně nepřístupného dělostřeleckého srubu KS-11 Na svahu. Je silně poničen - hlavně v předělu dilatačních spár u druhé kasematy - zde se následkem výbuchu propadla podlaha. Avšak pohledy na mohutné střílny houfnic vz.38 a bohatost armatury či původní zábradlí schodiště nebo plošinu pro pomocnou střílnu LK rozhodně stojí za to. Poté jsme pokračovali v průzkumu povrchu - u objektu pro otočnou dělovou věž se z náletových dřevin vyklubaly dokonce i pozůstatky po drtičích štěrku a jiných stavebních strojích z doby stavby tvrze. Bohužel stav unikátního třípatrového srubu KS-13 je kritický, srub KS-10 je na tom o něco lépe, překvapil nás ventilačním zvonem, podobně zázračně zachovalým jako ventilační zvony na KS-12. Průzkum (a celou akci) jsme zakončili u kabelové studny typu B v týle dělostřeleckého srubu, v jejíž blízkosti se nachází zachovalý palpost pro zkušební palbu na KS-11 Na svahu.
Akce byla výborně vydařená, ale časově náročná a Hůrka si naší pozornost v budoucnu jistě ještě zaslouží.
Text: Honza
Foto: Tom
Žádné komentáře:
Okomentovat